Xiaomi Mi Essential Elektrikli Scooter

Xiaomi Mi Essential

Xiaomi Mi Essential Elektrikli Scooter

Xiaomi Mi Essential elektrikli scooter M365 ve M365 Pro modellerinde kullanılan bazı teknolojilerin geliştirilerek sunulduğu bir model olarak karşımıza çıkıyor. Enerjinin geri kazanımı konusunda ve lastiklerde iyileştirmeler yapılmış. Artık fren yaptığınızda daha fazla enerjiyi yeniden pile aktarıyor. Lastikler de patlamaya karşı daha dayanıklı. M365 Pro ile benzer özelliklere sahip aracın her iki tekerinde de sarı renkli detay bulunuyor. Araç 12 kg ağırlığında ve 20 km menzile sahip. En fazla 20 km hız yapabiliyor. M365 Pro ile yarış yapmaya kalkışmayın, biraz geride kalabilirsiniz 🙂

Xiaomi Mi Essential Teknik Özellikler:
Menzil:20 km
Maksimum Hız:20 km/s
Motor Gücü:250 W (Maksimum 500 W)
Ağırlık:12 kg
Boyutlar:1.140 mm x 430 mm x 1.180 mm
Batarya:5.100 mAh
Şarj Süresi:3,5 saat
Azami Tırmanma Açısı:10°
Sürüş Modu:Normal, Yaya, Spor
Hız Sabitleyici:Var
Tekerlekler:Ön ve Arka 8,5 inç şişme lastik
Amortisör:Yok
Fren:Elektrikli ve mekanik fren (Rejeneratif Frenleme)
Sürücü ağırlığı:Maks. 100 kg
Aydınlatma:Ön LED far ve arka stop lambası
Bluetooth:Var
Renk Seçenekleri:Beyaz ve Koyu Gri
Diğer:IP54 Su geçirmezlik sertifikası, LED Gösterge
Fiyatı:4 bin 600 lira *Son güncelleme: Mart 2022

LED Gösterge ve Uzaktan Kontrol

Mi Essential elektrikli scooterın aynı M365 Pro’da olduğu gibi LED bir ekranı var. Bu ekranda pil durumu, hız, sürüş modu, bluetooth bağlantısı, aydınlatma ve kilitleme göstergeleri bulunuyor. Batarya durumunuzu 5 seviyeli bar ile kontrol edebiliyorsunuz. Güç düğmesi hem aracı açıp kapamaya hem de aydınlatmayı açıp kapamaya yarıyor. Bluetooth ile telefonunuza bağlanarak Mi Essential’inde kontrol edildiği mobil uygulama üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Scooter kaç kilometrede, nerelerde sürdünüz bunları görmek mümkün. Bununla birlikte uzaktan kilitleme de yapabiliyorsunuz. Uzaktan kilitleme alıp götürmesinler diye değil aslında. Boşta dururken meraklıların gaza basıp binmesini engellemek için. Zil yine Xiaomi scooterların olmazsa olmazı. Gerçekten çok lazım olan bir araç.

Uygulama ile Yapılabilecekler:

Uygulama üzerinden yapabilecekleriniz arasında sürüş modlarını değiştirmek de var. 3 farklı sürüş modu var. Biri çok kalabalık ortamlarda giderken insanlara çarpmamanız için yürüme hızında kullanabileceğiniz bir mod. Diğeri normal (normal modda en fazla 15 km hıza çıkabiliyor), bir diğeri ise spor mod. Spor modda maksimum güç ile ulaşabildiği en yüksek hıza ulaşmaya çalışıyor. Cihaza gelen güncellemeleri de yine telefon üzerinden indirerek elektrikli scootera bluetooth ile aktararak yükleyebiliyorsunuz.

Yenilenen Rejeneratif Frenleme

M365 ve M365 Pro’da kullanılan yeniden kazanılan enerji sistemi Mi Essential modelinde geliştirilerek sunulmuş. Gaz pedalını bıraktığınızda ya da fren yaptığınızda artık daha verimli olacak şekilde enerji kazanımı gerçekleştiriyor. Enerji kazanımının yüksek olması sadece menzilinizi değil pilin kullanım ömrünü de artırıyor. Mi Essential’in elektrikli motoru yine ön tekerde. Arka tekerde ise disk fren bulunuyor. Disk çapı oldukça büyük. Bu size daha iyi bir fren mesafesi sunuyor. Siz frene bastığınızda ön teker ile arka teker aynı anda frenleme yapıyor. Ön tekerde elektronik fren devreye giriyor ve kinetik enerjinin bir kısmını tekrardan pile aktarıyor. Bu elektronik fren ABS destekli.

Yenilenen 8,5 inç Pnömatik Lastikler

Xiaomi Mi Essential’te amortisör yok. Bunun karşılamak için şişme lastikler var. Şişme lastikler önceki modellere göre 3 kat daha dayanıklı olacak şekilde optimize edilmiş. Performans iyileştirmeleri de yapılmış. Lastik elektrikli scooterın en önemli parçalarından biri. Direkt olarak menzilinize ve güvenliğinize etkisi var. Bu sebeple kullandığınız zemine göre yeterli boyutta ve dayanıklılıkta olması önemli. Önceki modellerde çokça eleştirilen arka stop lambası da büyültülmüş ve güçlendirilmiş. Bu daha iyi ışık vermesini ve görünmenizi artırıyor. Direksiyonda bulunan far ise yolu daha geniş aydınlatacak şekilde optimize edilmiş. 2W LED ışık bulunan ön farlar göz kamaşmasını da önleyecek sisteme sahip. Mi Essential’in önünde, yanında ve arkasında reflektörler bulunuyor. Buna gerçekten çok sevindim. Güvenlik konusunda ciddi adımlar atılmış.


Xiaomi Mi Essential Elektrikli Scooter Çekilişi


GALERİ: Xiaomi Mi Essential Elektrikli Scooter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.