Xiaomi M365 Pro Elektrikli Scooter

Siyah Xiaomi M365

Xiaomi M365 Pro Elektrikli Scooter

Xiaomi markasının ikinci elektrikli scooterı olan Xiaomi M365 Pro ilk modele göre daha uzun menzil ve daha güçlü motor seçeneği sunuyor. Bir önceki modelde ekonomik modda 30 km olan menzil Pro modelinde 45 km’ye çıkarılmış. Bu da direkt olarak elektrikli scooterın bir önceki modelden yaklaşık 2 kg daha ağır olmasına neden olmuş. Bununla birlikte motorun gücü de artırılmış. İlk modelde cihazın hızını, modunu ve şarj durumunu gösteren bir LCD ekran bulunmuyordu. Xiaomi M365 Pro modelinde ise hızınızı ve cihazla ilgili diğer bilgileri görebileceğiniz bir ekran mevcut. Eğer ilk modele sahipseniz ve bu ekranı kıskandıysanız üzülmeyin. İnternetten alacağınız bu LCD ekranı kolayca M365 modeline takabiliyorsunuz. Menzili ve hızı artmasa da süratinizi, pil durumunu ve sürüş modunu gösteren bir ekranınız olmuş oluyor.

Xiaomi M365 Pro Teknik Özellikler:
Menzil:45 km
Maksimum Hız:25 km/s
Motor Gücü:300 W (Maksimum 600 W)
Ağırlık:14,2 kg
Boyutlar:1.130 mm x 430 mm x 1.180 mm
Batarya:12.800 mAh
Şarj Süresi:8 saat
Azami tırmanma eğilimi:%20
Sürüş Modu:Normal, Ekonomik, Spor
Hız Sabitleyici:Var
Tekerlekler:Ön ve Arka 8,5 inç şişme lastik
Amortisör:Yok
Fren:Elektrikli ve mekanik fren (Rejeneratif Frenleme)
Sürücü ağırlığı:Maks. 100 kg
Aydınlatma:Ön LED far ve arka stop lambası
Bluetooth:Var
Renk Seçenekleri:Beyaz ve Koyu Gri
Diğer:IP54 Su geçirmezlik sertifikası, LED Gösterge
Fiyatı:Bu Ürünün Artık Satışı Yoktur

Disk Çapları Büyütülmüş Frenler

Hem M365’te hem de M365 Pro modelinde arka teker üzerinde disk fren bulunuyor. Disk çapı Pro modelinde bir önceki modele oranla daha büyük. Bu size daha iyi bir fren mesafesi sunuyor. Bununla birlikte aracın boyutlarında da bir büyüme söz konusu. Güçlü motoru tırmanma açısını da yükseltmiş. Fakat Pro modelde bir amortisör eklenmemiş. M365 ve M365 Pro modelini birbirinden ayırt etmeniz için ön tekere bakabilirsiniz. Pro modelinde ön teker iki çizgiye sahip ve kırmızı bir çember ile çevrili.

Rejeneratif Frenleme

M365 Pro’da rejeneratif fren yani enerjiyi geri kazanan bir fren sistemi var. Fren yaptığınızda tekrar güç topluyor ve bu güç menzilinizin artmasını sağlıyor. 45 kmlik veri tabiki test verisi. Testler genellikle 75 kg ağırlığında bir kişi ile düz yolda yapılıyor. Türkiye şartlarında bu pek mümkün olmayabilir. Bir de her inişin bir çıkışı var. Bunu da hesaba katarsak menziliniz artmayabilir. Menzilinizin yüksek olması için en büyük etken kilonuz. Ne kadar zayıfsanız o kadar uzağa gidebilirsiniz. Rejenerasyon oranı %20 civarında. Yani bir yokuşu inerken kazandığınız enerji ile o yokuşun 5’te birini çıkabilirsiniz. Elektrikli scooter kullanarak kilo vermeniz zor olsa da siz diyet yaparak kilonuzu düşürmeye gayret edin. Bu hem sağlığınız için hem de daha uzun menzil elde edebilmek için önemli.

Gece Kullanımları için Aydınlatma Alın

M365 Pro’nun üzerinde dahili bir aydınlatması var. Oldukça güçlü bir ışık yayıyor. Önünüzü görmek için ya da karşıdan gelen birinin sizi görmesi için bu aydınlatma yeterli. Arkasında da bir stop lambası var. Fakat gece kullanımlarında güvenlik için yeterli olmayabilir. Arka taraf için sürekli yanıp sönen bir aydınlatıcı almanızı öneririz. Farklı scooterlarda çevre aydınlatması da bulunuyor. Yine internet üzerinden bununla ilgili sipariş verebilirsiniz. En kötü ihtimalle küçük pilli bir cihaz da alabilirsiniz.

Martı Scooter

Şişme Lastikler Konfor Sağlıyor

Xiaomi M365 Pro’da amortisör yok. Bunun yerine şişme lastikler var. Lastiklerin şişme olması konfor açısından önemli. Diğer açıdan da dolma lastiklere göre patlama ihtimali var. Arka tekerlik kolaylıkla sökülebiliyor. Fakat ön tekerliği sökmek biraz zahmetli. Bu yüzden dikkatli olun ve lastiğinizi patlatmamaya çalışın. Patlarsa da bir bisiklet tamircisi yerine bir araba lastik tamircisine gidin. Ön tekerin nasıl söküldüğüne dair internette videolar mevcut. Bu videoyu ilgili kişiye izletmenizde fayda var. Söküm işlemini kayda alırsanız tekrar toplarken zorlanmazsınız. Amortisör çok şart değil ama olsa daha iyi olurdu tabi ki. Amortisörü olmayan bir bisikletten daha az sarsıldığı aşikar.

Ağırlık Merkezde

M365 Pro’nun ağırlığı 14.2 kg. Batarya sistemi cihazın gövdesine dağılmış şekilde olduğu için ağırlık diğer scooterlara göre katlayıp kaldırması daha kolay. En sevdiğim özelliği de bu. Bataryası kafa sütununda olan modellerde ağırlık tamamen önde olduğu için katladıktan sonra elde taşımak zor oluyor. Bir tekeri yere sabitleyerek taşıyorsunuz. Elinize tamamen aldığınızda dengelemek için biraz daha öne doğru tutmak gerekiyor. Xiaomi modellerinde ise böyle bir sorun yok. Bu güzel bir özellik.

Xiaomi M365 ile Xiaomi M365 Pro modeli ile aralarında karşılaştırma yazısı okumak istiyorsanız Xiaomi M365 Pro Elektrikli Scooter sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

GALERİ: Xiaomi M365 Pro

“Xiaomi M365 Pro Elektrikli Scooter” hakkında 7 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir