Xiaomi M365 Pro

Xiaomi M365 Pro Elektrikli Scooter

Xiaomi markasının ikinci elektrikli scooterı olan Xiaomi M365 Pro ilk modele göre daha uzun menzil ve daha güçlü motor seçeneği sunuyor. Bir önceki modelde ekonomik modda 30 km olan menzil Pro modelinde 45 km’ye çıkarılmış. Bu da direkt olarak elektrikli scooterın bir önceki modelden yaklaşık 2 kg daha ağır olmasına neden olmuş. Bununla birlikte motorun gücü de artırılmış. İlk modelde cihazın hızını, modunu ve şarj durumunu gösteren bir LCD ekran bulunmuyordu. Xiaomi M365 Pro modelinde ise hızınızı ve cihazla ilgili diğer bilgileri görebileceğiniz bir ekran mevcut. Eğer ilk modele sahipseniz ve bu ekranı kıskandıysanız üzülmeyin. İnternetten alacağınız bu LCD ekranı kolayca M365 modeline takabiliyorsunuz. Menzili ve hızı artmasa da süratinizi, pil durumunu ve sürüş modunu gösteren bir ekranınız olmuş oluyor.

Xiaomi Mijia M365 Pro Teknik Özellikler: 
Menzil:45 km
Maksimum Hız:25 km/s
Motor Gücü:300 W (Maksimum 600 W)
Ağırlık:14,2 kg
Boyutlar:1.080 mm x 430 mm x 1.140 mm
Batarya:12.800 mAh
Şarj Süresi:8 saat
Azami tırmanma eğilimi:%12
Sürüş Modu:Normal, Ekonomik, Spor
Hız Sabitleyici:Var
Tekerlekler:Ön ve Arka 8,5 inç şişme lastik
Amortisör:Yok
Fren:Elektrikli ve mekanik fren (Rejeneratif Frenleme)
Sürücü ağırlığı:Maks. 100 kg
Aydınlatma:Ön LED far ve arka stop lambası
Bluetooth:Var
Renk Seçenekleri:Beyaz ve Koyu Gri
Diğer:IP54 Su geçirmezlik sertifikası, LED Gösterge
Fiyatı:$550

Rejeneratif Frenleme

M365 Pro’da rejeneratif fren yani enerjiyi geri kazanan bir fren sistemi var. Fren yaptığınızda tekrar güç topluyor ve bu güç menzilinizin artmasını sağlıyor. 45 kmlik veri tabiki test verisi. Testler genellikle 75 kg ağırlığında bir kişi ile düz yolda yapılıyor. Türkiye şartlarında bu pek mümkün olmayabilir. Bir de her inişin bir çıkışı var. Bunu da hesaba katarsak menziliniz artmayabilir. Menzilinizin yüksek olması için en büyük etken kilonuz. Ne kadar zayıfsanız o kadar uzağa gidebilirsiniz. Rejenerasyon oranı %20 civarında. Yani bir yokuşu inerken kazandığınız enerji ile o yokuşun 5’te birini çıkabilirsiniz. Elektrikli scooter kullanarak kilo vermeniz zor olsa da siz diyet yaparak kilonuzu düşürmeye gayret edin. Bu hem sağlığınız için hem de daha uzun menzil elde edebilmek için önemli.

Gece Kullanımları için Aydınlatma Alın

M365 Pro’nun üzerinde dahili bir aydınlatması var. Oldukça güçlü bir ışık yayıyor. Önünüzü görmek için ya da karşıdan gelen birinin sizi görmesi için bu aydınlatma yeterli. Arkasında da bir stop lambası var. Fakat gece kullanımlarında güvenlik için yeterli olmayabilir. Arka taraf için sürekli yanıp sönen bir aydınlatıcı almanızı öneririz. Farklı scooterlarda çevre aydınlatması da bulunuyor. Yine internet üzerinden bununla ilgili sipariş verebilirsiniz. En kötü ihtimalle küçük pilli bir cihaz da alabilirsiniz.

Şişme Lastikler Konfor Sağlıyor

Xiaomi M365 Pro’da amortisör yok. Bunun yerine şişme lastikler var. Lastiklerin şişme olması konfor açısından önemli. Diğer açıdan da dolma lastiklere göre patlama ihtimali var. Arka tekerlik kolaylıkla sökülebiliyor. Fakat ön tekerliği sökmek biraz zahmetli. Bu yüzden dikkatli olun ve lastiğinizi patlatmamaya çalışın. Patlarsa da bir bisiklet tamircisi yerine bir araba lastik tamircisine gidin. Ön tekerin nasıl söküldüğüne dair internette videolar mevcut. Bu videoyu ilgili kişiye izletmenizde fayda var. Söküm işlemini kayda alırsanız tekrar toplarken zorlanmazsınız. Amortisör çok şart değil ama olsa daha iyi olurdu tabi ki. Amortisörü olmayan bir bisikletten daha az sarsıldığı aşikar.

Ağırlık Merkezde

M365 Pro’nun ağırlığı 14.2 kg. Batarya sistemi cihazın gövdesine dağılmış şekilde olduğu için ağırlık diğer scooterlara göre katlayıp kaldırması daha kolay. En sevdiğim özelliği de bu. Bataryası kafa sütununda olan modellerde ağırlık tamamen önde olduğu için katladıktan sonra elde taşımak zor oluyor. Bir tekeri yere sabitleyerek taşıyorsunuz. Elinize tamamen aldığınızda dengelemek için biraz daha öne doğru tutmak gerekiyor. Xiaomi modellerinde ise böyle bir sorun yok. Bu güzel bir özellik.

Xiaomi M365 Pro Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?

Xiaomi M365 Pro şuan için çok az ülkede satışa sunuldu. İngiltere bu ülkelerden biri. Türkiye’de ise 2020 Mart ayında satışa sunulması planlanıyor. Çünkü 2 yıl önce çıkan M365 modeli ülkemize henüz yeni geldi. Bir çok kişi bu modeli heyecanla bekliyor. Biz de bekliyoruz 🙂

Xiaomi M365 Pro Galeri

Diğer model: Xiaomi M365

“Xiaomi M365 Pro Elektrikli Scooter” hakkında bir yorum var

  1. tüm dünyada pro modeli varken türkiye xiaomi nin ürünü getirmemesi çok saçma.
    getirin de alalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir