Yeni Elektrikli Scooter Yasasında Neler Var?

Yeni Elektrikli Scooter Yasasında Neler Var?

Koronavirüs ile birlikte kullanımı daha da artan elektrikli scooterlar için hükümet tarafında bir süredir yasal düzenleme yapılacağı konusunda görüşmeler gerçekleştiriliyordu. Hazırlanan taslak üzerinde çalışmalar sona erdi ve yasa teklifi meclise gönderildi. Elektrikli scooterlar ile birlikte elektrikli bisikletleri de kapsayan yasa düzenlemesi eğer onaylanırsa (ki yüksek ihtimalle öyle onaylanacak) kullanıcıların ve scooter paylaşım hizmeti veren firmaların 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren dikkat etmesi gereken kurallar aşağıdaki şekilde olacak:

  • 15 yaşından küçüklerin elektrikli scooter ve elektrikli bisiklete binmesi yasaklanacak.
  • Bir karayolunda özel olarak yapılmış bir bisiklet yolu ya da bisiklet şeridi varsa elektrikli scooter kullanıcıları bu alanın dışında araçlarını kullanamayacak.
  • Bisiklet yollarında saatte 50 km hızı geçmek yasak olacak.
  • Elektrikli scooterlar kullananların sırt çantası ya da kol çantası dışında fazladan bir yük taşımaları yasaklanacak.

Düzenlemede devrilme sensörü, elektrikli scooter plakası gibi zorunlulukların da olması bekleniyor. Elektrikli scooter plakası kural ihlali yapan kişiyi tespit etmek amacıyla kullanılacak. Bu düzenlemeler elektrikli mobilet olarak bilinen araçlar için geçerli değil. Yani genellikle paket servislerinde kullanılan elektrikli mobiletler normal motosiklet gibi davranmak zorunda. Bisiklet yoluna girmeleri yasak. Elektrikli scooterların park ve şarj istasyonları belediyeler tarafından belirlenecek. Böylece gelişigüzel parkların da önüne geçilmiş olacak. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler sonrası Martı, HOP, Binbin, Palm gibi çok bilinen elektrikli scooter paylaşım girişimleri hizmet biçimlerini değiştirmek zorunda kalacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir